Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Dějepisná exkurze do Prahy

     Ve středu 1. a 8. listopadu vyjely 8. a 9. třídy na dějepisnou exkurzi do Prahy. Exkurze se uskutečnila díky dotaci Statutárního města Liberec a jeho programu seznamování dětí s tématem holocaustu.  Zájezd zajišťovala cestovní kancelář Praha hravě.

     V Praze na nás čekal okruh Pražské židovské město s komentovanými prohlídkami. Navštívili jsme pět slavných židovský synagog, expozice Židé v českých zemích v 18. – 20. století, seznámili jsme se se židovskými tradicemi a zvyky.

     Děti zaujala Pinkasova synagoga – Památník obětí šoa se jmény téměř 80 000 českých a moravských Židů, kteří nepřežili vyhlazovací tábory a ghetta a emotivní dětské kresby z Terezína.

    Zajímavá byla i prohlídka starého židovského hřbitova s hroby rabiho Jehudy Löwa a primase Pražského židovského města a stavitele Maiselovy synagogy Mordechaje. Mnozí z nás si uvědomili, že Pražské židovské město tvoří nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě.

 

                                         Věra Machová, Petra Čápová, Lucie Holanová a Magdaléna Stránská

Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy Dějepisná exkurze do Prahy