Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi

V pátek 21. října vyjela 9. třída a výběr z 8. tříd na jednodenní dějepisnou exkurzi do Polska do koncentračního tábora  Auschwitz. Exkurze se uskutečnila díky dotaci Statutárního města Liberec a jeho programu zaměřeného na seznamování dětí s tématem holocaustu.

     Sešli jsme se v brzkých ranních hodinách před školou, nasedli do autobusu a vydali se na téměř šestihodinovou cestu do Osvětimi.

     KL Auschwitz byl největším nacistickým koncentračním táborem pro Poláky a vězně jiných národností, které hitlerovský fašismus odsoudil k izolaci a postupnému vyhubení hladem, těžkou prací, experimenty, ale také k okamžité smrti v důsledku individuálních nebo hromadných poprav. Od r. 1942 se tábor zároveň stal největším střediskem vyhlazování evropských Židů. S průvodci jsme prošli jednotlivé sály s bloky, seznámili jsme se s historii a chodem koncentračního tábora. Viděli jsme otřesné životní podmínky, ve kterých vězni přežívali a slyšeli řadu velmi silných příběhů.

     Asi po dvou hodinách jsme autobusem přejeli od kmenového tábora do dalšího tábora KL AuschwitzII – Birkenau, kde nacisté vybudovali většinu vyhlazovacích zařízení. Přesný počet zavražděných je velmi obtížné určit. Poté následovala cesta domů.     

     Exkurze byla náročná, ale velmi poučná. Chválíme děti za příkladné chování.

 

     Věra Machová, Petra Čápová a Alena Mikolandová

Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi Exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi