Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Mladí vynálezci ze 7. A

Poslední prosincový týden se vybraní žáci ze sedmé třídy účastnili programu Mladý vynálezce vedeným Ing. Pavlem Jirmanem. Program zahrnuje obecné etapy podpory technické tvořivosti, ve kterém se žáci metodou OZI (odhal – zkoumej – inovuj) učili odhalovat a zkoumat svět kolem sebe a jak něco vynalézat či zlepšovat. 

V průběhu týdne se žáci učili spolupracovat v malých týmech, respektovat jeden druhého, efektivně komunikovat a prezentovat své myšlenky, jak vytvářet a plnit plán a jak prezentovat své nápady. Každý žák představil svůj originální nápad, ze kterých bylo společným hlasováním vybráno sedm nápadů k dalšímu rozvoji. V tříčlenných skupinkách pod vedením tvůrce nápadu pak žáci rozvíjeli nápad do modelu, tvořili postery a připravovali si jeho prezentaci. Vyvrcholením programu bylo představení všech sedmi inovátorských nápadů v Tržišti nápadů. Prezentace nápadů před spolužáky, rodiči a odbornou porotou byly nápadité a velmi zajímavé. Autoři nejlepšího nápadu, nejlepšího posteru a nejlepší prezentace byli oceněni diplomy, drobným dárkem a dortem. Ostatní žáci dostali malý dárek, i jejich nápady byly zajímavé. 

Program Mladý vynálezce probíhá na vícero školách. Odborná porota vybere ty nejoriginálnější nápady, jejichž autoři budou pozváni na mezinárodní výstavu vynálezců Invent Arena Třinec 2020, aby zde představili své nápady i mezi dospělými vynálezci a odbornou veřejností.

Všem zapojeným žákům děkujeme za jejich přístup, zaujetí a odvedenou práci, oceněným žákům gratulujeme k jejich inovátorskému nápadu. Děkujeme panu Ing. Pavlu Jirmanovi a celému realizátorskému týmu za možnost zapojení se do programu.

Alena Šáfrová

 

Prezentované nápady: 

 

Cena za nejlepší nápad: 

TERM-X – termoska s regulací: Vojtěch Valeš, Vojtěch Maryška, Matěj Nyč

Cena za nejlepší poster: 

SPÁROVANÉ PONOŽKY: Barbora Svobodová, Anna Heczková, Štěpán Silný

Cena za nejlepší prezentaci: 

SEMAFOROVÝ SENZOR: David Udič, Marek Šollar, Ondřej Turek

 

JISAVA – chytrá školní taška: Václav Plaček, Jiří Huml, Sára Vanerová

JEZDECKÉ KRAŤASY: Slavíková Mariana, Slavíková Markéta, Stankovianska Kateřina

EHNT – Efektivnější houba na tabuli: Michaela Zelinková, Veronika Šťastná, Marie Vandírková

ODLEHČENÝ BATOH: Marie Doudová, Ondřej Mareček, Marie Růžičková

  

Mladí vynálezci ze 7. A