Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Návštěva památníku Lidice

Od Statutárního města Liberec dostala naše škola finanční příspěvek na návštěvu míst svázaných s holocaustem. Paní učitelky dějepisu zvolily návštěvu Památníku v Lidicích, kam se postupně vypravily se třemi třídami.

Po příjezdu se děti rozdělily do dvou skupin. Jedna zamířila na pietní území a druhá do lidické galerie, kde byl pro ně připraven interaktivní program Den, kdy se mi změnil život.  Jeho cílem bylo seznámit se s konkrétními osudy dětí, jejichž životy významně ovlivnila 2. světová válka a holocaust. Děti se seznamovaly s osudem lidické dívky a židovského chlapce.  Sestavovaly rodokmen, vytvářely živé obrazy a sledovaly, jak se vyvíjel a měnil jejich osud od r. 1935 do r. 1945.

Druhá skupina si zatím prohlédla pietní místo, kde stávaly staré Lidice. Pak se obě skupiny vystřídaly. Celým programem nás provázely dvě bezvadné průvodkyně, od kterých si děti vyslechly řadu skutečně silných příběhů.

Lidice na nás zapůsobily nezapomenutelným dojmem. Nejvíce nás asi oslovil bronzový památník, kde bylo ztvárněno 82 zavražděných lidických dětí.

Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice Návštěva památníku Lidice