Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Poznávací zájezd do jižní Anglie

V sobotu 7. října se naši angličtináři s téměř 60 žáky druhého stupně vydali na poznávací zájezd do Velké Británie a plni očekávání tak započali pětidenní dobrodružství s objevováním toho nejlepšího, co jižní Anglie může nabídnout.

Po překonání dvanácti set kilometrů a podmořského tunelu přes kanál La Manche jsme konečně dosáhli našeho vytouženého cíle. O tom, že se nacházíme na Britských ostrovech, nás okamžitě upozornila jízda na levé straně vozovky a značení vzdálenosti v mílích, což je pro nás nezvyklé.

Prvním bodem našeho putování bylo fascinující přímořské město Hastings, které dodnes slouží jako významný rybářský přístav. Po prohlídce města jsme vystoupali na zdejší vrchol. Tady jsme navštívili rozsáhlé pašerácké jeskyně, kde voskové figuríny a interaktivní naučné hry ilustrují temnou minulost pašování zboží do Anglie. Poté jsme se vlakem dopravili do půl hodiny vzdáleného městečka Eastbourne. Den jsme završili vystoupáním na nádherné útesy Seven Sisters, odkud se nám naskytl dech beroucí pohled na moře při západu slunce. Ve večerních hodinách si natěšené děti odvezly jejich hostitelské rodiny. U tradiční anglické večeře tak měly děti možnost využít vše, co se v hodinách AJ již naučily, a komunikovat v anglickém jazyce s rodilými mluvčími.

Druhý den jsme zavítali do malého anglického městečka v hrabství East Sussex zvané Rye, které v minulosti bylo úspěšným přístavem, zemědělským a obchodním centrem. Po procházení ulic tohoto města nám už bylo jasné, proč je Rye nejen přitahován filmaři, hudebníky a umělci, ale i pravidelně navštěvován samotnou královskou rodinou. Dále jsme zamířili do historického města Canterbury s nádhernou gotickou katedrálou - kolébkou anglické křesťanské církve a místem zavraždění arcibiskupa a mučedníka Thomase Becketa. Večer se už děti těšily opět do svých hostitelských rodin.

Závěrečný den v Anglii jsme strávili ve světoznámém přímořském letovisku a lázních - ve městě Brighton.  Zde jsme měli možnost navštívit úžasné akvárium se žraloky a rejnoky téměř v centru města. Poté se naše kroky ubíraly k jedné z typických atrakcí města a to přes půl kilometru dlouhému molu z Viktoriánské doby. Měli jsme tak možnost si prohlédnout město ze zcela netradičního pohledu. Posledním místem, které jsme navštívili, byl majestátní královský palác Royal Pavilion. Okouzlil nás svou extravagancí a všudypřítomným vlivem indické a čínské kultury. Zbytek dne pak už žáci věnovali nákupům suvenýrů a dárečků pro své nejbližší.

Ve večerních hodinách jsme plni dojmů a zážitků opouštěli tuto nádhernou zemi a těšili se na návrat za našimi blízkými do Liberce.

Nás, učitele AJ, nejvíce těší fakt, že žáci si byli schopni v této zemi vyřídit vše potřebné a že samotné hostitelské rodiny chválily jejich jazykovou vybavenost a schopnost příjemné konverzace v anglickém jazyce.

Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie Poznávací zájezd do jižní Anglie