Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

6. A – Ornitologická vycházka

V pátek 24. 5. 2019 se žáci v rámci výuky Ekologických praktik účastnili komentované ornitologické vycházky, kterou připravil pan Martin Pudil ze Severočeského muzea v Liberci.

Za krásného slunečného počasí vycházka začala na naší školní zahradě, kde jsme pozorovali ptačí druhy, o kterých jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí. Pak jsme se vydali do blízkého okolí s dalekohledy, pozorováním a posloucháním ptačího zpěvu. Bylo pro nás velkým překvapením, kolik ptačích druhů se v okolí školy vyskytuje. Naše pozorování bylo také spojené s odchytem do nárazových sítí, ve kterých se zachytily sýkora koňadra a pěnice černohlavá a které jsme si prohlíželi úplně zblízka. Asi nejvíce nás zaujala hnízdní nažina u sýkory, což je holá kůže na bříšku samičky v době, kdy sedí na vejcích a kterou vajíčka zahřívá. Na závěr povídání byly také sýkora i pěnice okroužkovány a vypuštěny zpět do přírody. Vycházka se nám moc líbila, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, rozeznávali hlasy ptáků, pozorovali a našli hnízda některých z nich.

Za všechny zúčastněné bychom tímto chtěli poděkovat ornitologovi panu Martinovi Pudilovi za prožité odpoledne plné zážitků. Alena Šáfrová, Barbora Melicharová

6. A – Ornitologická vycházka 6. A – Ornitologická vycházka 6. A – Ornitologická vycházka 6. A – Ornitologická vycházka 6. A – Ornitologická vycházka