Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

6. A – Spaní na školní zahradě

V návaznosti na ornitologickou vycházku se žáci z Ekologických praktik v pátek 24. 5. 2019 navečer sešli na školní zahradě, aby na ní přespali a mohli ráno pozorovat a sčítat ptačí druhy v rámci zapojení do soutěže Živé zahrady.

Náš pobyt na zahradě začal shrabáním posekané trávy, přípravou dřeva na oheň, postavením velikého stanu a vynesením nových laviček. Při práci jsme měli i čas pozorovat ptáky na zahradě i dění v budce naší hnízdící modřinky, které každým dnem vyletí dva potomci. Na ohni jsme si opekli buřty a sladké trdelníky. Po setmění jsme se vydali do ruprechtického kostela Sv. Antonína Paduánského, který byl v rámci Noci kostelů otevřen pro širokou veřejnost, vystoupali jsme na kostelní věž, v tichých tónech hudby jsme si u oltáře napsali přáníčko a zapálili si svíčku, ve farní kavárně se občerstvili čajem a koláčky. Skoro k půlnoci jsme se unaveni zachumlali do svých spacáků a usnuli. V brzkých ranních hodinách některé z nás probudil ptačí zpěv, ale to se nám ještě nechtělo z vyhřátých spacáků do chladného rána vylézat. Po šesté hodině jsme už byli všichni probuzeni a za svitu ranního sluníčku a ptačího zpěvu jsme vstali. Pozorovali jsme ptačí druhy pro sčítání Českého svazu ochránců přírody, kterých bylo opravdu hodně – strakapoud velký, sýkora modřinka, kos černý, zvonek zelený, pěnice černohlavá, rorýs obecný, straka obecná, poštolka obecná, budníček menší, hrdlička zahradní, holub hřivnáč, vrabec domácí, rehek domácí, a ještě z pátečního večera kachna divoká, která nám létá na jezírko.

Stanování na školní zahradě bylo fajn…

A. Šáfrová, B. Melicharová

 
6. A – Spaní na školní zahradě 6. A – Spaní na školní zahradě 6. A – Spaní na školní zahradě 6. A – Spaní na školní zahradě 6. A – Spaní na školní zahradě