Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Čmeláci

Příběh o Amálce a zachráněné Arnoštce

Naše škola spolupracuje s panem Ondřejem Hercogem ze společnosti Čmeláci PLUS https://www.cmelaciplus.cz/#menu

Spolupráce začala v roce 2019, kdy nám do nově zakoupeného čmelínu přátelé čmeláků pomohli nasadit čmeláčí královnu čmeláka skalního, která se společně s našimi hnízdícími modřinkami stala hvězdou roku. Pojmenovali jsme ji Amálka a zkušeně vychovala novou generaci čmeláků. Byli jsme dojatí, když se příští rok na jaře po naší zahradě proletovaly její dcery. V loňském roce se nám ale nepodařilo do čmelínu nasadit novou královnu, a tak jsme se letos opět obrátili na pana Hercoga. A je tady příběh se šťastným koncem:

Na společnost ČMELÁCI plus se totiž 26. května obrátili majitelé rodinného domu z Jesenice u Prahy, kteří si nechali opravit chodník. Při výkopových pracích obnažili pod betonem hnízdo čmeláka zemního. Majitelé naštěstí věděli o možnosti záchrany čmeláků, kterou zajišťuje Čmeláčí Rychlá Rota. Hnízdo, které bylo opravdu malé (jenom matka a 5 malých dělnic), přikryli starou rohožkou a pan Herzog ho převezl k sobě a uložil do našeho čmelínu. Tak hnízdo dostalo šanci na další život a využilo ji: zhruba za týden již bylo v hnízdě asi 25 dělnic a vitální matka.

Z této doby je pořízen záběr, na kterém uvidíte čerstvě narozenou dělnici, proto je celá stříbrná (šedá). Musela se vylíhnout z jednoho kokonu opravdu nedávno: její brvy na těle jsou ještě trochu splihlé a nemají barvu dospělých čmeláků. Do 24 hodin od narození se ale působením vzduchu noví čmeláci vybarví a dostanou typické krásné barvy svého druhu. Zde to budou barvy čmeláků zemních - tmavší žlutý proužek za hlavou a žlutější na zadečku. Jinak bude černá s bílým zakončením zadečku. V hnízdě je vidět i řada otevřených kokonů. Při evakuaci tam probíhala přeměna larev na dospělce. Hnízdo neprochladlo, a tak jsou v něm noví čmeláci. Některé použité kokony byly přestavěny na zásobnice s pylem a s nektarem.

Všimněte si zajímavých detailů hlavy dělnice, typického tvaru jejích tykadel: samci mají tykadla delší o jeden článek a nemají je takto zalomené. Na samce si ale naše hnízdo ještě počká. Nejprve musí vyrůst do dostatečného počtu dělnic, teprve pak bude čmeláčí rodina schopna nanosit dostatek potravy, aby uživila hladové larvy budoucích královen - matek.

Video z našeho čmeláčího hnízda zde:

https://youtu.be/jSSO25FOQg4

Hnízdo zesílilo, a tak jsme ho ve středu 9. června 2021 brzy ráno mohli převézt z Prahy k nám na naši školní zahradu, kde se čmelákům bude jistě dobře dařit, protože jsme jim vytvořili ideální podmínky pro život: ve trávě, kterou sečeme mozaikovitě, najdou spoustu jetele lučního, později vykvetou náprstníky nebo bodláky, na kterých si také čmeláci rádi pochutnávají. Před predátory je chrání vstupní klapka, kterou se čmeláčí dělnice naučí zdvihnout, ale predátoři se do hnízda nedostanou.

Čmelín jsme umístili do stínu na již osvědčené místo pod rozkvetlý keř vajgélie a napjatě jsme čekali, co se bude dít. Arnoštka (tak jsme pojmenovali naši novou čmeláčí matku) už asi měla hlad, a tak hned vyslala několik dělnice na zkušební let. Byli jsme šťastní a nadšení, když se hned po vylétnutí ukázkově otočily zpět k vletovému otvoru a vykroužily osmičku: tak si zapamatují místo, kam se mají vrátit.

Kraťounké video z prvního výletu ze čmelína na novém místě zde: https://youtu.be/CMJgk21BB1g

V současné době chrání vletový otvor klapka a my fandíme všem dělničkám, aby ji bez problémů zdvihly.

Se životem čmeláků se do konce tohoto školního roku seznámí všichni žáci naší školy, pro žáky 6. tříd jsme dokonce připravili projektový den na téma život čmeláků.

Zachraňte čmeláčí hnízda v ohrožení

Pokud najdete čmeláčí hnízdo, které by bez lidského zásahu nepřežilo, kontaktujte Čmeláčí Rychlou Rotu, na tomto odkazu najdete spojení: https://www.cmelaciplus.cz/horka-linka-pomoci/

Více o její činnosti najdete zde: https://www.cmelaciplus.cz/cmelaci-rychla-rota/#2

 

  

Obecné informace ze života čmeláků

 

  1. Matka-královna se probouzí a hledá hnízdiště
  2. Založení hnízda Matka-královna zakládá hnízdo.
  3. Starost o první generaci dělnic Matka-královna naklade vajíčka a sama se stará o první generaci dělnic (soliterní fáze)
  4. Růst hnízda V hnízdě vylíhnou první dělnice a pomáhají sbírat potravu. Matka-královna se věnuje pouze kladení vajíček, péči o potomstvo a za normální situace, tedy v případě že dělnice zajistí dostatek potravy, již hnízdo neopouští. Matka klade vajíčka, z kterých se rodí nové generace dělnic.
  5. Zrození pohlavních jedinců – nových matek a samců Hnízdo zesílí na tolik, že je schopno zajistit dostatek potravy pro nové matky a samce. Samci vylétají z hnízda a již se nevrací. Nové matky se mimo hnízdo páří s nepříbuznými samci. Během krátké doby hnízdo opouštějí/opustí a zimují (hibernují) zahrabány v zemi (tzv hibenakulum).
  6. Matka-královna (zakladatelka) slábne a umírá Matka-královna, zakladatelka hnízda, slábne a umírá. V hnízdě dělnice kladou vajíčka, ze kterých se rodí pár posledních samců.
  7. Hnízdo zaniká. Samci opouštějí hnízdo a hledají matky, se kterými se spáří. Samci postupně umírají. Dělnice stárnou a umírají, nové dělnice se nerodí. Hnízdo zaniká a podléhá zkáze (parazité, plíseň).
  8. Přezimování matek-budoucích zakladatelek nové generace V zemi spí oplozené nové matky – budoucí matky-královny

 

Mnoho zajímavostí ze života čmeláků si přečtete na webových stránkách společnosti Čmeláci PLUS: https://www.cmelaciplus.cz/#menu

 

Čmeláci Čmeláci Čmeláci Čmeláci Čmeláci Čmeláci Čmeláci Čmeláci